Streda na EYOF 2023: Plavec Milan Vojtko šiesty, horský cyklista Peter Šoltés siedmy

Pašuth
Milan Vojtko
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Plavec Milan Vojtko obsadil kvalitné 6. miesto v stredajšom finále na 200 m polohové preteky na XVII. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v slovinskom Maribore. Horský cyklista Peter Šoltés skončil siedmy v cross country. Atlétke Anne Šimkovej sa nepodarilo obhájiť vlaňajší bronz v skoku o žrdi. Tenistka Mia Pohánková postúpila do štvrťfinále dvojhry a so Soňou Depešovou aj do štvrťfinále štvorhry.

Milan Vojtko výborný na krátkej polohovke

V plaveckom finále na 200 m polohové preteky potešil výkonom a výborným umiestnením Milan Vojtko. Dohmatol za 2:07,93 min a oproti semifinále sa zlepšil o 52 stotín sekundy. Vojtko vyrovnal 6. miestom najlepšie plavecké umiestnenie z Mariboru Stely Megelovej, ktorá bola šiesta na 200 m znak.

V semifinále na 100 m motýlik zaplávala Nadine Horňáková šestnásty čas 1:05,39 a nepostúpila. V rozplavbách je čas 1:05,22 min stačil síce na 18. miesto, ale keďže v podvečernom bloku už mohla štartovať za každú krajinu len jedna plavkyňa, Horňáková sa predstavila v semifinále. Sophia Gray zaplávala 22. najlepší výkon 1:07,71. Obe krauliarske štafety zaostali za najlepšími, chlapčenská obsadila 20. a dievčenská 15. priečku.

Peter Šoltés sa vyrovnal s nástrahami trate

Vanesa Šatková
Foto

Horskí cyklisti súťažili na náročnom okruhu s prevýšením 150 m. Chlapci ho absolvovali päťkrát, dievčatá štyrikrát. Takmer celá trať mala bahnitý podklad po utorňajších výdatných dažďoch. Cyklisti sa v teréne poriadne vytrápili a museli ukázať celé svoje majstrovstvo. Veľmi dobre sa s náročnými podmienkami vysporiadal Peter Šoltés, ktorý prišiel do cieľa na 7. mieste. Plný počet kôl odjazdilo len 18 horských cyklistov. Šoltés na víťazného Čecha Kryštofa Bažanta stratil 4:22 min.

V dievčenských pretekoch bojovala s nástrahami trate Vanesa Šatková. Pri vjazde do posledného kola ju však rozhodcovia stiahli z trate, keďže zopár stoviek metrov za ňou už boli najlepšie pretekárky. Šatková obsadila 19. priečku.

Postupy Mie Pohankovej do štvrťfinále

Na tenisovom kurte sa darilo Mii Pohánkovej. V dueli s Odetou Panasovou z Lotyšska síce stratila hneď v úvode svoje podanie a súperka jej vzdorovala aj v ďalších troch gemoch, od piateho dejstva prvého setu však už mala nasadená štvorka všetko pod kontrolou. Za stavu 6:2, 5:1 mala pri vlastnom servise aj mečbal, ktorý však nepremenila. Koncovku si nepresnými údermi mierne skomplikovala, napokon však vyhrala druhý set 6:3.

Osemfinále dvojhry bolo konečnou stanicou pre Soňu Depešovú, ktorá prehrala so Švédkou Leou Nilssonovou 1:6, 3:6.

Vo štvorhre dvojica Mia Pohánková, Soňa Depešová postúpili do štvrťfinále. V osemfinále tuho bojovali s dánskou dvojicou Augusta Lucia Grauová-Kristensenová, Sophia Izabella Ragusová. O víťazkach musel rozhodnúť až zápasový tajbrejk, v ktorom Slovenky vyhrali 10:6.

Anne Šimkovej sa nepodarilo obhájiť bronz z Banskej Bystrice

Stredajšej meninovej oslávenkyni Anne Šimkovej sa nepodarilo napriek veľkej snahe obhájiť bronz z Banskej Bystrice v skoku o žrdi. V Maribore obsadila vo finále 9. miesto. Po zdolaní základnej výšky 350 cm potom vynechala 360 cm a 370 cm zvládla na druhý pokus, čím vyrovnala svoje tohtosezónne maximum. Na 380 cm najnádejnejšie vyzeral prvý pokus, latku zhodila rukou.

Anna Šimková
Foto

V sedemboji je po prvom dni Ema Vaňová na 11. mieste.

Do sobotňajšieho finále na 2000 m prek. postúpil stípliar Alex Hulka. Ďalej nešiel pre umiestnenie v rozbehu, ale vďaka času 6:03,99.

Na 200 m boli konečnou pre Petra DávidaRomanu Hrnčárovú rozbehy. Prekážkar Dávid, ktorý sa rozhodol v Maribore štartovať aj na 200 m, skončil vo svojom rozbehu šiesty za 22,60 a celkovo mu patrila 19. priečka. Hrnčárová dobehla za 25,26, čím sa zaradila na 13. pozíciu.

Džudisti nenadviazali na utorok

Na džudistických tatami nenadviazali slovenskí zástupcovia na úspešný utorok, počas ktorého Patrícia Tománková a Kristína Lili Križová získali dve cenné kovy. Vo váhe do 60 kg prehral Roman Dekan v úvodnom súboji s Belgičanom Tudorom Mosoiom, v repasáži si poradil s Dánom Magnim Lauritzenom, ale potom nestačil na Mahammada Musajeva z Azerbajdžanu.

Vo váhe do 66 kg Juraj Odkladal zdolal v prvom dueli Nikolu Magdeského zo Severného Macedónska, potom však prehral s Gruzíncom Matem Gvelesianim. V opravách zdolal Poliaka Pawla Pluta a potom prehral s Čechom Štepánom Fišerom.

Medzi dievčatami do 52 kg Ella Markovicsová nestačila na Maďarku Lucu Vegovú a bola rovnako ako napokon aj obaja jej krajana neklasifikovaná.

VÝSLEDKY – EYOF V MARIBORE - STREDA

ATLETIKA

Finále:

Dievčatá - žrď: 9. Anna Šimková 370.

Rozbehy a kvalifikácie

Chlapci – 200 m: 19. Peter Dávid 22,60. 2000 m prek.: 14. Alex Hulka 6:03,99 – postup do finále.

Dievčatá - 200 m: 13. Romana Hrnčárová 25,26. Viacboj (po 4 zo 7 disciplín): 11. Ema Vaňová 2938 (100 m prek.: 14,65, výška: 148, guľa:11,40, 200 m: 25,63).

HORSKÁ CYKLISTIKA

Chlapci – cross country: 7. Peter Šoltés 59:16.

Dievčatá – cross country: 19. Vanesa Šatková 48:48.

TENIS

Dvojhra dievčat – osemfinále: Mia Pohánková (SR-4) – Odeta Panasová (Lot.) 6:2, 6:3. Lea Nilssonová (Švéd.-10) – Soňa Depešová (SR-8) 6:1, 6:3.

Štvorhra dievčat – osemfinále: Mia Pohánková, Soňa Depešová (SR-2) - Augusta Lucia Grauová-Kristensenová, Sophia Izabella Ragusová (Dán.) 2:6, 6:3, 10:6 (zápasový tajbrejk)

PLÁVANIE

Finále

Chlapci - 200 m pol. pr.: 6. Milan Vojtko 2:07,93.

Semifinále

Dievčatá - 100 m mot.: 16. Nadine Horňáková 1:05,39.

Rozplavby

Dievčatá - 200 m v. sp: 41. Sára Orosz 2:14,12. 100 m mot.: 18. Nadine Horňáková 1:05,22 – postup do semifinále, 22. Sophia Gray 1:07,71. 4x100 m v. sp.: 15. Slovensko (Sára Orosz, Sophia Gray, Nadine Horňáková, Stela Megelová) 4:08.44.

Chlapci – 4x100 m v. sp.: 20. Slovensko (Oliver Tomas, Milan Vojtko, Oliver Gray, Richard Urban) 3:38,05.

DŽUDO

Chlapci – do 60 kg: Roman Dekan neklasifikovaný. Do 66 kg: Juraj Odkladal neklasifikovaný.

Dievčatá - do 52 kg: Ella Markovicsová neklasifikovaná.